Wypuszczanie balonów z helem – widowiskowe ale czy legalne?

Balony są nieodzownym elementem każdej imprezy. W swej prostocie zachwycają kształtem, kolorami, a balony wypełnione helem są także odzwierciedleniem odwiecznego marzenia człowieka o lataniu. Jednak zgodnie z prawami fizyki, co unosi się w powietrzu, kiedyś w końcu spadnie na ziemię. I tu pojawia się problem.

Od wielu lat organizacje przemysłu balonowego, takie jak EBPC, NABAS i BAPIA prowadzą kampanie informacyjne dotyczące zakazu wypuszczania balonów z helem w powietrze. Niestety, pomimo starań producentów oraz dystrybutorów, świadomość konsumentów dotycząca zagrożenia jakie nieść może za sobą niewinne, jakby się mogło wydawać, wypuszczenie balonu pozostaje nadal na bardzo niskim poziomie.

Magia reklamy.
Widok balonów unoszących się lekko w powietrzu i przesłaniających niebo jest hipnotyzujący i wręcz magiczny. Ten ulotny moment bardzo często wykorzystywany jest przez reklamodawców na billboardach czy w reklamach telewizyjnych. Tak naprawdę większość z tych obrazów została stworzona za pomocą programu komputerowego, jednak są na tyle realistyczne, że w jasny sposób sugerują swoim odbiorcom, iż wypuszczanie balonów do atmosfery jest dopuszczalne i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Tym samym wypuszczanie balonów weszło między innymi do stałego kanonu atrakcji podczas ślubów i wesel. Chmura balonów unosząca się z ogromnego pudła wita nowożeńców wychodzących z kościoła, podkreślając ulotność tej ważnej chwili i ciesząc oczy weselnych gości. 

W czym zatem tkwi problem? Cóż, właściwie to nie jeden, a kilka problemów:

Środowisko
Mimo iż balony lateksowe, na których umieszczamy nadruki, są biodegradowalne, proces ich rozkładu nie przebiegnie w ciągu tygodnia. Balony ulegają rozkładowi w czasie podobnym do czasu rozkładu liścia dębu. Potrzebują zatem kilku lat aby zniknąć.

Dzika przyroda
Pomimo surowych wytycznych branżowych, brak świadomości konsumenckiej powoduje, że balony są prawie zawsze wypuszczane z przymocowaną do nich plastikową wstążką, która może stanowić zagrożenie dla zwierząt, stwarzając na przykład ryzyko zadławienia lub unieruchomienia zaplątanego w nią zwierzęcia.

Przerwy w dostawie prądu
Balony foliowe nie ulegają biodegradacji, przewodzą prąd i wpadając na linie wysokiego napięcia, mogą powodować przerwy w dostawie prądu. W USA problem był na tyle poważny, że rozważano nawet całkowite wycofanie balonów foliowych ze sprzedaży. Świat bez balonów? To byłoby bardzo smutne miejsce!

Śmieci
I wreszcie kwestia zaśmiecania i estetyki. To, co się unosi, musi spaść, a ponieważ balony z helem mogą przemieszczać się na naprawdę duże odległości, odpowiedzialność za ich sprzątnięcie spadnie na kogoś innego.

Uważamy, ze jako społecznie odpowiedzialny producent i sprzedawca balonów, mamy obowiązek  powiedzieć NIE wypuszczaniu balonów. W związku z tym nie prowadzimy sprzedaży akcesoriów związanych z wypuszczaniem balonów, takich jak etykiety i siatki zwalniające. Również nasza pracownia balonowa, zajmująca się dekoracjami balonowymi i oprawą sceniczną eventów i imprez okolicznościowych, nie świadczy usług w zakresie wypuszczania balonów w powietrze.

W naszej działalności rozpowszechniamy Kodeks Dobrych Praktyk EBPC – ogólnoeuropejską inicjatywę mającą na celu bezpieczne i etyczne korzystanie z balonów z poszanowaniem dla środowiska.

Cytując Anne Frank:
„Niezwykłe jest to, że nie trzeba czekać ani chwili, aby zacząć ulepszać świat!”

balony biodegradowalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę