Jak produkowane są balony?

Każdy z nas wie jak wygląda balon. Są wszechobecne na przyjęciach, spotkaniach towarzyskich, imprezach okolicznościowych, eventach, wydarzeniach marketingowych, na imprezach firmowych – balony towarzyszą nam w wielu ważnych momentach naszego życia, dlatego też zawsze niosą ze sobą duży ładunek pozytywnych emocji, tak chętnie wykorzystywanych w branży reklamowej.

Ale jak powstał balon? Tak prosta, jak mogłoby się wydawać konstrukcja, wymaga zaawansowanej technologii produkcyjnej i wysokiego stopnia precyzji. Przyjrzyjmy się więc, skąd biorą się balony.

Pozyskiwanie lateksu
Balony, w większości, występują w jednej z dwóch postaci: lateks i folia. Spośród nich to ta pierwsza jest zdecydowanie bardziej rozpowszechniona. Chociaż lateks można również syntetyzować, zbiera się go głównie z kory niektórych gatunków roślin. W stanie naturalnym jest to rodzaj mlecznego soku, którego celem jest ochrona rośliny przed małymi owadami, które mogą chcieć ją zaatakować. Lateks składa się z wielu różnych substancji – wśród nich cukru i białka – i posiada unikalne właściwości, dzięki którym nadaje się do produkcji balonów. Wymaga on dodania tylko niewielkiej liczby dodatków, zanim będzie mógł uzyskać kształt i konsystencję wymaganą do uformowania balonu.

"Lateks naturalny uzyskuje się poprzez nacinanie roślin kauczukodajnych i obróbkę soku mlecznego. Sok mleczny stabilizowany jest substancjami alkalicznymi np. amoniakiem. Ostateczny produkt stanowiący surowiec w przemyśle gumowym uzyskuje się w wyniku koagulacji soku i jego zagęszczenia. Zagęszczenie zawartości kauczuku wykonywane jest zwykle poprzez odwirowanie lub częściowe odparowanie wody. Koagulacja następuje po zakwaszeniu, zamrożeniu lub dodaniu soli rozpuszczalnych w wodzie."

www.wikipedia.org

 

Czy wiesz, że: gdy balon pęka, moment pęknięcia lateksu i nagły wyrzut znajdującego się w nim powietrza przerywa barierę dźwiękową, tworząc charakterystyczny huk – boom!

Produkcja balonów
Proces produkcji balonów jest prawie całkowicie zautomatyzowany. To właśnie ta automatyzacja pozwala na wyprodukowanie tak ogromnej ilości balonów i utrzymanie stosunkowo niewielkiego kosztu na jednostkę. Oczywiście różne kształty i rozmiary balonów będą wymagały różnych ilości lateksu i różnie złożonych metod produkcji. 

Pierwszy etap polega na oczyszczeniu formy balonowej, która jest najczęściej ceramiczną lub plastikową formą w kształcie nienapompowanego balonu. Odbywa się to za pomocą kąpieli kwasowej, a następnie kąpieli w czystej wodzie zwieńczonej szczotkowaniem. Proces ten zapewnia, że na powierzchni formy nie znajdą się żadne zabrudzenia, które poważnie osłabiłyby balon podczas jego dmuchania.

Następnie forma jest pokrywana koagulantem, który ma przyciągać cząsteczki lateksu. Koagulant ogrzewa się do około siedemdziesięciu stopni, a formę balonika zazwyczaj zanurza się w dwóch oddzielnych kąpielach przed przejściem przez piec, aby powłoka miała czas wyschnąć wyschnąć.

Po wysuszeniu koagulantu formę zanurza się w kadzi z lateksem. Formy zwykle wchodzą i wychodzą z kadzi pod niewielkim kątem; ma to na celu zapobieganie tworzeniu się koralika – kropelki z lateksu na dole. Balon przechodzi następnie przez zestaw obracających się szczotek, które zwijają końcówkę szyjki balonu w rulonik, który tworzy ustnik. Ten etap jest niezbędny, ponieważ bez zrolowanej krawędzi szyjki balonu, niemożliwe byłoby nadmuchanie i związanie go.

Forma pokryta lateksem jest następnie zanurzana w gorącej wodzie. Proces ten zapewni usunięcie białek i nitrozamin użytych do stabilizacji lateksu.

Następnie balon przechodzi przez piec, gdzie jest wulkanizowany i jednocześnie pozbawiany wilgoci przez około dwadzieścia minut. Temperatura w piecu wynosi zwykle około 90 ° C, choć może być wyższa lub niższa w zależności od preferencji producenta. Balon następnie jest studzony .

W tym momencie balon można usunąć z formy. Zwykle odbywa się to za pomocą kombinacji powietrza i rolek – choć niektórzy producenci zdejmują balony z form manualnie.

Istotne jest, aby lateks wyschnął tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec uszkodzeniu balonu. Czy zauważyłeś, że góra balonu wydaje się nieco ciemniejsza niż boki? Mówiąc ogólnie, to dlatego, że górna część balonu jest grubsza. Gdy balon zostaje zawieszony do wyschnięcia, płynny lateks może płynąć w dół, co powoduje powstawanie ścian o nierównej grubości. Na przykład spód balonu może być grubszy niż jego boki. Zwalczanie tego efektu wymaga technologii – czasami balon może się obracać podczas suszenia, co zapobiega grawitacji ciągnącej lateks w danym kierunku. Zwiększa to koszt balonu, ale zapewnia, że balon jest bardziej spójny, a zatem zmniejsza ryzyko pęknięcia balonu, a tym samym podnosi jego jakość.

Czy wiesz, że: balony zostały wynalezione w 1824 roku, w tym samym roku co elektromagnes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę