Sitodruk

Od czasów Gutenberga technologia druku rozwija się nieprzerwanie. Niezmiennie celem nadrzędnym jest osiąganie jak najwyższej jakości przy zachowaniu jak najniższych kosztów. Jednym ze sposobów na to jest sitodruk.

Nazwa tej metody druku wzięła się od sita, które stanowi rdzeń metody sitodruku, swoisty szablon. Na metalową ramkę naciąga się sito – materiał składający się z bardzo małych oczek, które możemy porównać do pikseli. W dużym uproszeniu, aby nadrukować pożądaną grafikę na balonie, wykorzystuje się specjalne emulsje i lampy, które utwardzają siatkę w wyznaczonych miejscach. Kiedy wzór jest gotowy, pod siatką umieszczamy balon, na którym powstać ma nadruk, zaś od góry maszyna tłoczy farbę. Zostaje ona rozprowadzona po powierzchni balonu jedynie w tych miejscach, w których siatka nie została utwardzona.
Każda siatka służy do drukowania tylko jednego koloru, dlatego przy drukowaniu wielokolorowych projektów koniecznie jest zastosowanie większej ilości siatek.

Niewątpliwą zaletą sitodruku jest fakt, że siatka może zostać wielokrotnie użyta. Wystarczy oczyścić ją z emulsji, którą zasłonięte zostały oczka i powtórzyć proces

Nadruki sitodrukowe są odporne na promienie UV, wodę, detergenty i wysokie temperatury. Dzięki temu balony z nadrukiem z powodzeniem wykorzystywane mogą być w kampaniach na świeżym powietrzu, bez względu na warunki pogodowe i porę roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę