historia balonów - Faraday

Krótka historia balonu.

historia balonów - Faraday

Balony sprawiają wrażenie stosunkowo nowoczesnego wynalazku, jednak może Was zdziwić fakt, że istnieją ilustracje z XIV wieku przedstawiające balony wykonane z nadmuchanego pęcherza świni – obrzydliwe? Być może, ale jak to mówią, potrzeba jest matką wynalazku. Galileo użył świńskiego pęcherza w eksperymencie, w którym próbował zmierzyć wagę powietrza. 

Pierwsze gumowe balony wynalazł w 1824 Michael Faraday. Używał ich w eksperymentach z wodorem w Royal Institution w Londynie. Z dwóch arkuszy gumy, pokrytych mąką po wewnętrznej stronie, aby nie przyklejały się do siebie, zrobił gumowy balonik. Balony lateksowe zostały natomiast wyprodukowane po raz pierwszy w Londynie w 1847 r. Przez J.G. Ingram, ale nie weszły one do masowej produkcji aż do lat 30. XX wieku. Balony foliowe pojawiły się w latach siedemdziesiątych i były droższe, ale utrzymywały gaz w środku dłużej niż guma i lateks. Są też lżejsze.

 

Obecnie balony są wykonane z gumy, lateksu, polichloroprenu lub tkaniny nylonowej i są wykonywane w wielu kolorach. Balony zabawkowe mają otwór, przez który gazy są wprowadzane do balonu. Aby wypełnić balon, można użyć siły własnych płuc, ale jeśli trzeba wypełnić większą liczbę balonów, lepiej użyć pompki elektrycznej lub ręcznej lub zbiornika gazu pod ciśnieniem. Jeśli na przykład użyjesz gazu lżejszego od powietrza, helu, balon będzie unosił się w powietrzu. Hel jest dobrym gazem do napełniania balonów, ponieważ jest bezpieczny: nie zapali się i nie jest toksyczny podczas wdychania. Jeśli balony wypełnione helem są wykonane z gumy lub lateksu, będą unosiły się tylko przez krótki czas (balony, których używamy w HUDI około 24-36 godz.), ponieważ hel zawiera małe cząsteczki, które ulatniają się przez mikropory balonu. Balony lateksowe można uszczelnić za pomocą żelu o wysokiej płynności, np. Hi-Float, który sprawia, że są mniej porowate – mikropory zostają uszczelnione, a sam balon utrzymuje gaz wewnątrz nawet do kilku tygodni. Gumowe balony mogą być również wypełnione wodą (co czyni z nich „bomby wodne”). Takie balony są bardzo popularne w obchodach Holi i Karnawału w Indiach, Nepalu i niektórych innych krajach. Bomby wodne są również tradycyjnie używane do świętowania końca szkoły w ostatnim dniu roku szkolnego we Włoszech 9 lub 10 czerwca.

 

Przewiń na górę